یراق آلات درب و پنجره دوجداره Upvc

به کلیه ملزوماتی که به واسطه آن لنگه بازشو به حرکت در می آید، یراق آلات درب و پنجره گفته می شود و ما در این مقاله به توضیح مختصر در مورد این یراق آلات Upvc و برند Endow (ان دو) می پردازیم.

یراق آلات درب و پنجره شامل اسپانیولت ها، دستگیره ها، لولا ها و زاماک ها می باشد. که به واسطه این ابزار بازشوها قادر به حرکت هستند.

این ملزومات در انواع بازشو های درب و پنجره یو پی وی سی (Upvc) و آلومینیومی موجود می باشند.

تنها در انواع مختلف برند یراق آلات درب و پنجره، بسته به نوع مواد مصرفی آنها، یراق آلات درب و پنجره با استاندارد های خود را دارند.

کلمه و نام یراق در ابتدا تنها برای افسار و زین متصل به اسب و چهارپایان کاربرد داشت.

اما با گذشت زمان و پیشرفت روز به روز دانش مهندسی، امروزه (یراق آلات) به ابزارهایی فلزی گفته می شود، که با ذوب کردن فلز و شکل گرفتن آن در قالب‌های مختلف ساخته شده اند.

اگر خوب به اطراف خود نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که یراق آلات به شکل دستگیره درب و پنجره ها، دستگیره کابینت، شیرهای آب، و هزاران موارد مشابه دیگر در زندگی ما وجود دارند.

در نتیجه آشنایی با یراق آلات و انتخاب درست آن‌ها و استفاده از مواد مصرفی با کیفیت می‌تواند تاثیر به صرفه ای در بهبود روند زندگی ما داشته باشند.

ما در این مقاله به اختصار در مورد انواع یراق آلات صحبت می کنیم و به توصیف برخی از یراق آلات درب و پنجره دوجداره و معرفی برند هایی نظیر Endow می پردازیم.

انواع یراق آلات

برای شناخت بهتر انواع یراق آلات، ابتدا باید توضیحاتی مختصر در مورد محل و نوع استفاده آن را ذکر کنیم.

بنا بر این در ابتدا به شرح ابتدایی و مختصر انواع یراق آلات می پردازیم.

یراق آلات ساختمانی

یراق آلات ساختمانی از پر مصرف ترین انواع این محصول هستند. این یراق آلات شامل آجربر، کف‌ساب، شیشه‌بر، ماله و حتی دوربین نقشه‌برداری می شوند. نام بردن کامل این محصولات با توجه به گستردگی و تنوع آن در این مقاله، امکان پذیر نیست و ما به معرفی دسته آن بسنده می کنیم.

اما یراق آلات درب پنجره دوجداره نیز در این دسته جای می‌گیرند که به نوبه خود در تقسیم بندی گسترده تری که به آن خواهیم پرداخت شامل اقلام بیشتری هستند.

این دسته بندی را می توان به صورت تیتر وار و به صورت عناوین مجزا شرح داد که در دسته بندی زیر آن ها را نام خواهیم برد:

 • یراق آلات درب و پنجره Upvc
 • درب و پنجره آلو مینیومی
 • درب و پنجره های چوبی

هر کدام از دسته بندی های بالا به صورت دسته اصلی و دارای زیر دسته های فراوانی هستند و ما به صورت مختصر آن ها را در این مقاله عنوان خواهیم کرد.

یراق آلات Upvc

دستگیره درب سرویسی

یراق آلات اتوماتیک

این دسته از یراق آلات کاربردی بوده و به صورت مجزا در تهیه و تولید و یا سرهم کردن قطعات کاربرد دارند.

به عنوان مثال می توان برای تجهیز و راه اندازی یک کارگاه تولیدی، از این محصولات استفاده نمود و جزو مهم و الزامی برای این کار محسوب می شوند.

تمامی شرکت های بزرگ تولید کننده یراق آلات درب و پنجره، محصولاتی را که شامل یراق آلات اتوماتیک می شوند را تولید نمی کنند.

شرکت هایی مانند Endow تنها به تولید یراق آلات بسنده کرده و خود را به عنوان یک قطب بزرگ تولیدی در این بازار معرفی نموده است.

 • بادی

یراق آلات بادی با قدرت خوب و بالا، بسیار بصرفه و با هزینه انرژی پایین هستند. قدرتمندی این نوع محصولات از طریق فشرده‌ سازی باد یا همان هوا و از طریق پمپ باد ایجاد می‌شود.

از انواع این نوع یراق آلات می‌توان به دمنده ها و مکنده ها، جک های بادی، آچارهای ضربه‌ای و تفنگ ها و دریل های بادی اشاره کرد.

 • دستی

ساده ترین نوع این محصولات را یراق آلات دستی تشکیل می دهند و کاربرد بسزایی در امور روزمره همه ما دارند.

از مهم‌ترین انواع این یراق آلات می‌توان به پیچ گوشتی، آچار، انبردست و سایر ابزارهای فنی اشاره کرد.

 • هیدرولیک

این محصولات و انواع یراق آلات هیدرولیک شامل ملزومات پالایشگاهی می‌شوند، که انواع بسیار گسترده و مختلفی دارند و توضیح درباره آن‌ها در این مقاله نمی گنجد.

 •  برقی

همانطور که از نام آن ها مشخص است، این نوع یراق آلات عمدتا با برق و یا باطری کار می کنند. با توجه به ظرافت این نوع محصول، استفاده از آن ها به دقت بالایی نیاز دارند.

هر چند که این نوع از یراق آلات باعث سهولت در انجام کارها شده است، اما در استفاده از آن‌ها حتما باید احتیاط لازم صورت گیرند. از یراق آلات برقی می‌توان به چکش‌های برقی، دریل ها، فرز و بسیاری دیگر اشاره نمود.

 • دیزلی و بنزینی

این محصولات شامل مواردی می‌شوند که دارای کاربردهایی با مصرف سوخت مایع هستند. از جمله این یراق آلات می‌توان به الکتروپمپ‌ها و موتور‌های ژنراتور اشاره کرد.

یراق آلات پنجره دوجداره

همانطور که قبلا اشاره شد، یراق آلات مربوط به پنجره دوجداره، شامل ریز آیتم هایی هستند که در اینجا به اختصار در مورد آن ها صحبت می کنیم.

اما برای شناخت بهتر، باید بدانیم تمامی ملزوماتی را که موجب باز و بسته شدن و مکانیزم حرکت لنگه بازشو می شود را، یراق آلات درب و پنجره دوجداره می نامییم.

همچنین جهت رفاه حال شما عزیزان، لیست قیمت و شماتیک این محصولات در این صفحه موجود می باشد.

شما عزیزان می توانید با در نظر گرفتن کاتالوگ شرکت Endow (ان دو)، این محصولات را در لیست قیمت ها مشاهده بفرمایید.

Endow

غلطک پنجره کشوئی

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

یراق آلات درب و پنجره دوجداره، دارای انواع مختلفی است که به موجب نحوه باز شدن در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند.

این دسته بندی ها با توجه به سطح مقاطع پروفیل متفاوت است و می توان به شرح زیر آن ها را نام برد:

 • بازشو های لولایی
 • کشویی

اما انواع بازشوهای لولایی درب و پنجره دوجداره شامل بازشوهای یک حالته،‌ دوحالته، کلنگی و فرانسوی می‌باشند.

و بازشو های کشویی، متحرک های ریلی و فولکس واگنی (تیلت اند اسلاید و لیفت اند اسلاد) را شامل می شود.

مکانیزم باز شدن لنگه متحرک در یراق آلات Upvc، به صورت حرکت بر روی دو محور عمودی و افقی است. یراق دوحالته در برابر آلودگی صوتی، برودت هوا، باران و گرد و غبار عایق‌بندی بهتری دارند.

اما یراق آلات تک حالته تنها بر روی محور عمودی حرکت کرده و به واسطه اسپانیولت با لنگه ثابت درگیر می شوند.

در یراق آلات کلنگی، تنها به واسطه چفت پلاستیکی و زانویی، پنجره بر روی محور افقی، نهایتا تا ۱۵ درجه باز می شوند.

توجه داشته باشید که از یراق آلات کشویی می توان در فضا های محدود استفاده نمود.

 • یراق اسپانیولت برای پنجره دوجداره

اسپانیولت که در اصطلاح قفل نیز نامیده می‌شود و مکانیزمی جهت سیل کردن و وکیوم کردن متحرک دارد، یکی از اصلی ترین اجزای یراق آلات درب و پنجره‌ دوجداره می باشد.

کیفیت اسپانیولت به نوع آلیاژ و مواد استفاده شده در آن متفاوت است. این جزء تاثیر مهمی بر کیفیت وکیوم و نحوه باز و بسته شدن درب و پنجره می‌گذارند.

بی‌کیفیت بودن آلیاژ مورد استفاده در یراق اسپانیولت باعث افزایش فشار بیشتر بر روی دستگیره‌های درب شده و آن را از کار می‌اندازند .

محصولات موجود در بازار برندهای متفاوتی دارند و تولید کشورهایی همچون ترکیه، آلمان و یا چین هستند.

برند Endow محصول کشور ترکیه بوده و با توجه به تنوع و کیفیت خوب این برند، در میان تولید کنندگان بسیار محبوب می باشد.

 • دستگیره درب و پنجره

انتخاب یک دستگیره مناسب و با کیفیت برای درب و پنجره، باعث افزایش طول عمر وکارایی مناسب و حتی حفظ کیفیت اسپانیولت آن در بلند مدت می‌شوند.

استفاده از دستگیره‌هایی با ارتفاع زیاد و بلند باعث می‌شود که فشار کمتری به اسپانیولت وارد شود.

مورد دیگری که در انتخاب یک دستگیره خوب اهمیت دارد و باید به آن توجه کرد، ضخامت صفحه اصلی دستگیره می باشد.

همچنین ماشین‌کاری اتصال اهرم به صفحه اصلی، باعث آسان‌تر شدن نحوه حرکت آن بر روی محور خود می گردد. و البته که مشخص و واضح است، کیفیت آلیاژ و مواد مصرفی استفاده شده در ساخت شفت چهار پهلو، به کارکرد بهینه و طولانی‌تر دستگیره‌ها کمک می‌کند.

 • سیلندر درب و پنجره

کارایی سیلند، موجب قفل شدن مغزی درب و  اجیاد امنیت می باشد.

و البته یکی از بهترین انواع این محصول، سیلندرهای درب و پنجره برنجی شرکت Endow هستند، که معمولا توسط آلومینیوم کاور می‌شود.

 • زبانه قفل پنجره دوجداره

در یراق آلات Upvc، چه زبانه قفل بلند و چه کوتاه باشد، باید به طوری نصب شوند که در هنگام باز و بسته شدن پنجره در جای خود فیکس شوند.

و به این نکته توجه داشته باشید که حداقل وزن لولا نیز باید برابر با ۱۱۰ گرم باشد، تا بتواند در برابر شکستن و مقابله با وزن زیاد لنگه متحرک از خود مقاومت نشان دهند.

انواع برند پروفیل

توجه داشته باشید نوع یراق آلات مصرفی در پنجره های Upvc، تفاوت نداشته و برند پروفیل نمی تواند در نوع یراق آلات تاثیر گذار باشد.

به طور مثال، اگر از پروفیل های وین تک، هافمن، هوم لند و یا ویستابست استفاده می کنید، تمامی برند های تولید یراق آلات محصولاتی مشابه برای مصرف را به شما عرضه می کنند.

گستردگی و تنوع محصولات در سبد فروش کالایی این برند ها، به انتخاب بهتر متریال مصرفی تولید کننده کمک خواهد کرد.

اکثر تولید کنندگان، با توجه به تنوع بالای این محصولات، در انتخواب خود بسیار راحت بوده و می توانند در ادغام بعضی از ملزومات اقدام نمایند.

سطح مقاطع پروفیل هوم لند

نماینده اصلی شرکت هوملند ( هوم لند )

دلایل استفاده از یراق آلات درب و پنجره دوجداره

از یراق آلات برای تولید مبل، ساخت کابینت، درب و پنجره های دوجداره و تک جداره، تجهیزات مهندسی و همه موارد مشابه استفاده می شوند.

اما شاید این سوال در ذهن شما باشد، که چرا باید از یراق آلات و ملزومات در تولید و ساخت، ابزارهای مختلف استفاده کنیم؟

جالب است بدانید که استفاده از این محصولات به دو دلیل کلی انجام می شود. در ادامه به بررسی این دو دلیل می‌پردازیم.

 • استفاده از یراق آلات برای زیبایی

یکی از اولین کاربردهای این محصولات زیبایی آن‌ها می باشد. به عنوان مثال برای مکانیزم بازشو درب نیاز به استفاده از دستگیره‌هایی است که در انواع و اشکال مختلف وجود دارد و علاوه بر کارآیی، به زیبایی درب نیز کمک میکند.

برای کمدها، کابینت‌ها و دیگر متحرک ها نیز، استفاده از دستگیره‌های مختلف می‌تواند بر زیبایی ظاهری آن‌ها را افزایش دهد.

اما در مورد درب و پنجره های دوجداره، انواع مختلف لولاها و دستگیره‌ها نیز می‌توانند باعث تغییر نحوه و جهت باز و بسته شدن پنجره‌ها شود. به این ترتیب در زیبایی و کارآیی آن‌ها نقش موثری ایفا می‌کند.

 • استفاده از یراق آلات برای آسان‌تر شدن کاربرد وسایل

البته یراق آلات به آسان‌تر شدن کاربری وسایل و ابزارها نیز کمک می‌کند. به عنوان مثال یک پنجره دوجداره را در نظر بگیرید و نحوه استفاده از یراق آلات را در آن آنالیز کنید.

امکان استفاده از انواع لولاها و یراق آلات می‌تواند در کاربردی‌تر شدن و نحوه باز و بسته شدن پنجره تاثیر بگذارند.

در ادامه مکانیزم قفل‌های بازشو یک درب را در نظر بگیرید. این نوع محصولات می توانند بابت امنیت و همچنین وکیوم کردن بازشو ها تاثیر بسزایی داشته باشند.

لیست قیمت یراق آلات پنجره دوجداره

جهت رفاه حال شما تولید کنندگان و منتاژ کاران عزیز، کاتالوگ یراق آلات ENDOW و همچنین لیست قیمت یراق آلات Endow و W.BOSS در این صفحه موجود است.

در نهایت شما می توانید با ارسال درخواست خود و میزان یراق درخواستی، پیش فاکتور نهایی با درج درصد های تخفیف را دریافت نمایید.

پروماوین

گروه تولیدی و بازرگانی پروماوین، در مقالاتی مشابه به توضیح نحوه قیمت دهی و قیمت پنجره دوجداره Upvc، پرداخته است.

همچنین در مقالات متعدد و به روز شده ای، سعی در شناخت بهتر این محصول داشته و ادامه خواهد داد.

مقالاتی نظیر؛ تعویض پنجره بدون تخریب، قیمت پنجره دوجداره و نحوه محاسبه قیمت پنجره دوجداره، از این دست می باشد.